Pārdošanas vadītājs

Māris Ziediņš
+371 25505888
maris@sbe.lv

Granulu iegāde internetā

Interneta veikals www.4eko.lv

Kokskaidu granulas

Kokskaidu granulas ir cilindriskas formas 4-10 mm diametrā un 12-30 mm garumā, kas tiek ražotas presējot koka skaidas. Augsta spiediena un temperatūras ietekmē no koksnes izdalās dabiska saistviela lignīns, kas satur granulu kopā un neļauj tai izjukt.

Kokskaidu granulas atšķirībā no tādiem kurināmā veidiem kā ogles, dīzeļdegviela u.c., ir CO2 neitrālas, jo koks savā augšanas laikā piesaista CO2 ogļskābo gāzi. Tas savukārt nozīmē to, ka kokskaidu granulas sadegšanas produkti ir CO2 neitrāli un netiek veicināts t.s. siltumnīcas efekts.

Pirms granulu presēšanas, nepieciešamais izejmateriāls tiek izžāvēts līdz noteiktam mitrumam un sasmalcināts līdz noteiktam izmēram. Granulu ražošanas procesā izžāvētās skaidas tiek sapresētas attiecībā 7:1 līdz 10:1 pret granulām. Tas nozīmē to, ka 1 m3 granulu saražošanai nepieciešami 7 līdz 10 m3 skaidas.

Kokskaidu granulām jābūt sausām, ar mitrumu līdz 10%, bez ķīmiskiem piemaisījumiem (līme, laka u.t.t.) un bez smalkumiem, mehāniski cietām un noturīgām pret sadrupšanu. Granulas var uzglabāt sausā, arī neapkurināmā telpā. Nav pieļaujama mitruma ietekme uz granulām kondensāta vai vaļēja ūdens veidā. Nepakotas granulas ir iespējams uzglabāt noliktavā vairākus mēnešus, jo gaisa mitrums uz tām iedarbojas lēni. Granulas, kas ir iepakotas polietilēna maisiņos, ievērojot pareizas uzglabāšanas nosacījumus, var uzglabāt ļoti ilgu laiku.

Kokskaidu granulu standarti:

Diametrs 4 - 10 mm
Mitrums līdz 10%
Siltumspēja no 4100 Kcal/ kg
no 17100 kJ/kg
no 4,8 MWh/t
Pelni līdz 0,5% Augstas kvalitātes granulas
līdz 1,5% Industriālās granulas
Tilpumblīvums 650-750 kg/m3

Kokskaidu granulu priekšrocības.

 1. CO2 neitrāls kurināmais, kas neveido t.s. siltumnīcas efektu un nevicina globālo sasilšanu.
 2. Ekoloģiski tīrs un alerģiju neizraisošs produkts.
 3. Dedzinot kokskaidu granulas speciāli tām paredzētos apkures katlos, var sasniegt ļoti lielu efektivitāti, kas ir 85% līdz 92%.
 4. Apkures sistēmu ar granulām ir automatizējama, jo gan granulu tvertnes uzpildīšanu, gan pelnu tīrīšanu var veikt 1 x vienā vai pat divās nedēļās.
 5. Granulu ražošanā tiek izmantoti vietējie izejmateriāli un nodarbināti vietējie uzņēmēji un iedzīvotāji, tādā veidā ''sildot'' Latvijas ekonomiku.
 6. Garantēta granulu pieejamība, jo kamēr Latvijā būs mežrūpniecība un kokrūpniecība, tikmēr būs izejmateriāls granulu ražošanai.
 7. Granulu uzglabāšanai ir nepieciešama mazāka platība nekā malkai.
 8. Sadedzinot granulas pelnu daudzums ir neliels- no 1 t granulu tikai 5 kg pelnu.

Kokskaidu granulu izmantošanas iespējas.

 1. Apkures sistēmās uzņēmumos un komunālajās saimniecībās.
 2. Apkures katli un kamīni privātmājās un dzīvokļos.
 3. Lielajās spēkstacijās un koģenerācijas stacijās, kur granulas dedzina ražojot siltumu un elektrību.
 4. Avārijas seku likvidēšanā, kur jāsavāc šķidrie produkti.
 5. Izmanto priekš dzīvnieku pakaišiem.

Granulu apkures sistēmas mājsaimniecībās.
Mājsaimniecībās parasti izmanto kokskaidu granulas ar pelnu saturu līdz 0,5%, vairāk pazīstamas kā augstākās kvalitātes granulas, ekstra kvalitātes granulas, "gaišās" granulas, DIN+ kvalitātei atbilstošas granulas. DIN + ir Vācijas standarts augstas kvalitātes granulām, pēc kura vadās lielā daļā Eiropas valstu. Šādas kvalitātes granulas Latvijā visbiežāk ir iespējams iegādāties pakotas 15-30 kg maisiņos, kuras ir nopērkamas veikalos vai arī kuras granulu ražotāji vai tirgotāji klientiem piegādā uz mājām. No maisiņiem tās tiek iebērtas apkures katla tvertnē, no kurienes tās tālāk ar padeves mehānismu palīdzību tiek nogādātas kurtuvē.

Granulu piegādes metode, kura nodrošina kurināmā masveida piegādi visai sezonai, ir vairāk pazīstama stabilos granulu tirgos. Tā nodrošina lētāku granulu iepirkšanas cenu, jo granulas tiek pārdotas bez iepakojuma un vienā piegādes reizē tiek atvestas granulas, kuru pietiks ilgākam laikam, iespējams pat visai apkures sezonai.

Granulas tiek vestas ar speciāli aprīkotām automašīnām, kuru padeves iekārtas ievada granulas glabātuvē, no kuras tās tiek paņemtas ar speciālas ierīces palīdzību un nogādāta uz apkures katlu. Granulu glabātuvi var ierīkot telpā mājas iekšienē, garāžā, šķūnī vai speciālā konteinerā. Šādā veidā granulu krājumus vajag papildināt vienreiz vai divreiz gadā.

Kokskaidu granulu izmantošana spēkstacijās un koģenerācijas stacijās.
Spēkstacijās un koģenerācijas stacijās parasti tiek izmantotas granulas ar pelnu saturu no 0,5 % līdz 1,5%, kaut gan ir arī gadījumi, ka ir pieļaujams vēl lielāks pelnu saturs. Te ļoti svarīga ir granulu siltumspēja un īpaša uzmanība tiek pievērsta skaidu daļiņu lielumam pirms sapresēšanas. Šīs granulas vairāk pazīstamas kā industriālās kvalitātes granulas vai DIN kvalitātei atbilstošas granulas. DIN ir Vācijas standarts industriālajām granulām, pēc kura vadās lielā daļā Eiropas valstu. Spēkstacijās un koģenerācijas stacijās dedzinot granulas tiek ražots siltums un elektrība, kas šobrīd tiek ļoti atbalstīts daudzās Eiropas valstīs. Šādas granulas pārsvarā gadījumu tiek piedāvātas nepakotā veidā vai arī pakotas BIG BAG maisos. Pārdodot šādas granulas eksportā, visbiežāk tās tiek transportētas ar kuģiem, kas ir lētāk, nekā tad, ja transportēšana notiktu pa sauszemi ar automašīnām.

Daudzi nozares speciālisti prognozē granulu tirgus stabilu izaugsmi, jo daudzas valstis izsludina nacionālas atbalsta un kompensācijas programmas tiem, kas izmanto videi draudzīgu kurināmo, un arī pateicoties tam, ka šobrīd sabiedrība arvien vairāk tie izglītota vides aizsardzības jautājumos.
Arī domāt, rīkoties un dzīvot "zaļi" šobrīd ir modē.